تبلیغات
مطالب اینترنتی - زندگینامه حضرت ابالفضل (ع) علمدار کربلا
 
مطالب اینترنتی
 
 مفیدستان:

زندگینامه حضرت ابالفضل (ع) نقطه عطفی دارد که آن هم واقعه کربلا و آوردن آب از رود فرات است. حضرت ابالفضل نماد وفاداری و رشادت می باشد.

<!--[if gte mso 9]> <![endif]-->

زندگینامه حضرت ابالفضل (ع)

ابالفضل العباس، فرزند امام علی (ع) و امّ البنین، در روز چهارم شعبان سال ۲۶ هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشود.

مادرش فاطمه، دختر حزام بن خالد بود که نیاکانش همه از دلیر مردان عرب بوده و در شجاعت و دلیری در دنیای عرب مشهور بوده اند. امام علی(ع) ده سال پس از وفات حضرت فاطمه، با امّ البنین ازدواج کرد. خواستگاری این ازدواج را برادرش عقیل انجام داد.

وقتی حضرت ابالفضل (ع) به دنیا آمد، امام علی(ع) در گوش او اذان و اقامه خواند، نام خدا و رسول را به گوش او خواند و نام او را عباس نهاد. امام گاه گاهی قنداق ایشان را در آغوش می گرفت، بازوانش را می بوسید و گریه می کرد. روزی امّ البنین علّت این گریه را پرسید؛ امام در جواب فرمود: این دست ها در راه کمک به حسین (ع) قطع خواهند شد.

حضرت ابالفضل (ع) در خانه علی (ع) و در دامان مادری با ایمان و وفادار و در کنار حسن و حسین (ع) رشد کرد و از این خاندان پاک درس های بزرگ انسانیت، شهادت و صداقت آموخت.

حضرت ابالفضل (ع) نه تنها در قامت رشید بود، بلکه در خِرَد برتر و در جلوه های انسانی هم رشید بود. او به یقین می دانست که برای چه روز عظیمی ذخیره شده و می دانست که برای عاشورا به دنیا آمده است.

زندگینامه حضرت ابالفضل زندگینامه حضرت ابوالفضل

دلاوری های حضرت ابالفضل (ع)

ایشان در سنین دوازده تا چهارده سالگی، زمانی که امام علی (ع) با دشمنان درگیر بود، در برخی از جنگ ها شرکت داشته و با آن که زیاد اجازه جهاد به او داده نمی شد، ولی درهمان نوجوانی حریف قهرمانان نامی عرب بوده است:

در یکی از روزهای جنگ صفّین، نوجوانی نقابدار از سپاه علی (ع) به میدان آمد. ترس و دلهره سپاه معاویه را در برگرفت. هر کس از دیگری می پرسید این نوجوان کیست که این طور شجاعانه پابه میدان جنگ نهاده است؟ از سپاه معاویه کسی جرأت نکرد پا به میدان بگذارد. معاویه به سردار نامی خود، ابن شعثاء، دستور داد تا به جنگ این نوجوان برود؛ ابن شعثاء در جواب گفت: مرا حریف ده هزار نفر در جنگ می دانند، چگونه مرا به جنگ با کودکی می فرستی؟ بهتر است یکی از پسرانم را برای کشتن او بفرستیم. معاویه قبول کرد و ابن شعثاء فرزند بزرگ خود را برای جنگ با این نوجوان به میدان فرستاد. امّا او در یک چشم به هم زدن به دست این نوجوان کشته شد. ابن شعثاء فرزند دوم خود را فرستاد، او نیز کشته شد و به این ترتیب هر هفت پسر او کشته شدند و خود او با عصبانیّت پا به میدان گذاشت و به آن نوجوان دلاور گفت: تو پسران مرا کشتی، به خدا قسم پدر و مادرت را به عزایت خواهم نشاند. ولی خود او نیز در مدّت کوتاهی به پسرانش پیوست. همه با تعجّب به این نوجوان شجاع نگاه می کردند. امام علی (ع) او را پیش خود خواند و نقاب او را برداشت و پیشانی او را بوسید. همه با تعجّب دیدند که او عباس پسر امیرالمؤمنین است.

همچنین در جنگ صفین، زمانی که سپاه معاویه راه آب را به روی امیرالمؤمنین و سپاهش بسته بودند؛ امام (ع) جمعی را به فرماندهی امام حسین (ع) جهت باز کردن راه فرستاد که حضرت عباس (ع) هم در آن جمع حاضر بوده و در رکاب برادرش جنگیده است.

حضرت ابالفضل در زمان شهادت امام علی (ع)

حضرت ابالفضل (ع) چهارده ساله بود که پدرش در واقعه محراب خونین کوفه در رمضان سال چهلم هجری به شهادت رسید. او با چشمانی اشکبار و خاطری اندوهگین، شاهد دفن شبانه و پنهانی پدرش بوده است. او هرگز توصیه ای را که پدرش در شب ۲۱ ماه رمضان در آستانه شهادتش به عباس کرد، از یاد نبرد. آری امام از او خواست که در عاشورا و در کربلا برادرش حسین را تنها نگذارد.

پس از شهادت امام علی (ع) عباس سال های تلخ امامت برادرش حسن (ع) را هم تجربه کرد.

سالهایی که حیله گری های معاویه و ستم های امویان اوج گرفته بود و بسیاری از یاران وفادار امام علی و امام حسن (ع)، از جمله حجر بن عدی و عمرو بن حمق به شهادت رسیدند. دورانی که وعّاظ در منبرها معاویه را مدح و به علی (ع) ناسزا می گفتند.

زندگینامه حضرت ابالفضل زندگی نامه حضرت ابوالفضل

حضرت ابالفضل در زمان شهادت امام حسن (ع)

وقتی امام حسن (ع) مسموم و شهید شد. ایشان ۲۴ سال داشت. شهادت امام حسن (ع) بار دیگر بنی هاشم را سوگوار کرد عباس نیز به همراه خاندان پیامبر در غم و اندوه ازدست دادن برادرش متأثّر و اندوهگین شد.

ازدواج حضرت ابالفضل

حضرت ابالفضل چند سال بعد از شهادت پدرش، در سن هیجده سالگی با لُبابه دختر عبداللّه بن عبّاس ازدواج کرد. عبداللّه راوی حدیث و از شاگردان لایق و برجسته علی (ع) بود و لبابه در محیطی عرفانی و مذهبی تولد و رشد یافته بود. حاصل ازدواج عباس با لبابه دو فرزند به نامهای عبیداللّه و فضل بود. می گویند بعد از تولد فضل به عباس لقب ابوالفضل (پدر فضل) دادند. امّا برخی دیگر عقیده دارند عباس (ع) به خاطر فضل بی پایانش به این لقب خوانده می شود.

حمایت حضرت ابالفضل از امام حسین (ع)

عباس (ع) در همه دوران زندگی اش، همراه برادرش امام حسین (ع) بود. او جوانی خود را صرف خدمت به امام حسین (ع) کرد. او درمیان جوانان بنی هاشم شکوه و احترام خاصّی داشت و آنان مانند پروانه هایی بر گرد شمع عباس حلقه ای از عشق و وفا به وجود آورده بودند. آنان حدود سی نفر بودند و در رکاب امام حسن و حسین (ع) همواره آماده شهادت و حماسه بودند.

پس از مرگ معاویه، هنگامی که حاکم مدینه امام حسین (ع) را به دارالإماره دعوت کرد تا پیام یزید را به او تسلیم نماید، عباس(ع) به همراه این سی نفردر بیرون از دارالإماره حاضر بودند و ترس ازحضور آنان باعث شد که در آن روز هیچ خطری امام را تهدید نکند.

زندگینامه حضرت ابالفضل (ع) زندگی نامه حضرت عباس

حضرت ابوالفضل (ع) در کربلا

عباس (ع) سرپرستی قافله امام حسین (ع) را در کوچ به کربلا بر عهده داشت. او در کربلا حماسه ای آفرید که تاریخ نظیر آن را در برگ های خود ندارد. او با پس زدن امان نامه امویان بزرگترین درس وفاداری به معشوق را در جامعه انسانی به یادگار گذاشت.

در روز عاشورا و در صحرای سوزان کربلا، عباس با دیدن لبهای خشکیده و چشمان اشکبار فرزندان امام (ع) بی اختیار مشک آب را بر دوش گرفت و رفت تا بزرگترین امتحان زندگی اش را پس دهد. او رفت و با شجاعت صف دشمن را شکست، خود را به آب فرات رساند، مشک را پر کرد و با لبهایی تشنه به آب ضلال فرات نظاره کرد، جرأت نکرد جرعه ای بنوشد. چون حسین و فرزندانش تشنه بودند و شایسته نبود او قبل از آن ها خود را سیراب کند.

دشمن خوب می دانست که تا بازوان عباس بر تن اوست، توان برابری با او را ندارند. به همین علّت بازوان عباس هدف قرار گرفت. عباس برای حفظ آب دو دست خود را از دست داد و با ضربه های دشمنان از اسب به پایین افتاد. امام حسین (ع) خود را به بالین عباس رساند و او در آغوش برادر به دیدار محبوب شتافت و امام را با کوله باری از غم و اندوه در کربلا تنها گذاشت. عباس (ع) در موقع شهادت ۳۵ سال داشت.

حضرت ابالفضل در کلام امامان

امام سجّاد (ع) درباره عمویش عبّاس چنین می فرماید: خداوند، عمویم عباس را رحمت کند که در راه برادرش ایثار و فداکاری کرد و از جان خود گذشت. چنان فداکاری کرد که دو دستش قطع شد.

خداوند نیز به او همانند جعفر بن ابی طالب، در مقابل آن دو دست قطع شده، دو بال عطا کرد که با آن ها در بهشت با فرشتگان پرواز کند. عباس نزد خدا، مقام و منزلتی دارد بس بزرگ،که همه شهیدان در قیامت به مقام والای او غبطه می خورند و رشک می برند.


گردآوری: مجله اینترنتی ستاره

<!--[if gte mso 9]> Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA <![endif]--><!--[if gte mso 9]> <![endif]--><!--[if gte mso 10]> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; <![endif]-->لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

زندگینامه حضرت ابالفضل ع علمدار کربلا مفیدستانزندگینامهحضرتابالفضلعزندگینامه حضرت ابالفضل ع ابالفضل العباس، فرزند امام علی ع و امّ البنین، در روز زندگینامه حضرت ابالفضل ع علمدار کربلا زندگینامهزندگینامه حضرت ابالفضل ع نقطه عطفی دارد که آن هم واقعه کربلا و آوردن آب از رود فرات استزندگینامه حضرت ابالفضل ع علمدار کربلازندگینامه حضرت ابالفضل ع نقطه عطفی دارد که آن هم واقعه کربلا و آوردن آب از رود فرات استزندگینامه حضرت ابالفضل ع علمدار کربلا مجله اینترنتی ستارهزندگینامه حضرت ابالفضل ع نقطه عطفی دارد که آن هم واقعه کربلا و آوردن آب از رود فرات استحضرت ابوالفضل ع علمدار کربلا ساقی کوثر زندگینامه قمر زندگینامهقمربنی ع علمدار کربلا لب ابوالفضل العباس ع زندگینامه قمر بنی هاشم حضرت ابالفضل زندگینامه حضرت ابالفضل ع علمدار کربلا جستجوگر اخبار تی نیوززندگینامه حضرت ابالفضل ع علمدار کربلا زندگینامه حضرت ابالفضل ع ابالفضل زندگینامه حضرت علی ع یا ابوالفضل العباس علمدار کربلایا ابوالفضل العباس علمدار کربلا زندگینامه حضرت علی ع حضرت ابالفضل العباسع برچسب ها زندگینامه حضرت ابالفضلزندگینامه حضرت ابالفضلزندگینامه حضرت ابالفضل ع علمدار کربلا زندگینامه حضرت ابالفضل ع زندگینامه حضرت ابوالفضل یا ابوالفضل العباس علمدار کربلایا ابوالفضل العباس علمدار کربلا زندگینامه حضرت حضرت ابالفضل العباسع حضرت ابوالفضل ع علمدار کربلا ساقی کوثر زندگینامه قمر حضرت ابوالفضل ع علمدار کربلا ساقی کوثر زندگینامه قمر بنی ع علمدار کربلا زندگینامه حضرت ابالفضل ع علمدار کربلا زندگینامه حضرت ابالفضل ع زندگینامه حضرت ابالفضل حضرت ابالفضل ع علمدار کربلا زندگینامه حضرت ابالفضل ع علمدار کربلا زندگینامه حضرت ابالفضل زندگینامه حضرت ابالفضل ع علمدار کربلا زندگینامه حضرت ابالفضل زندگینامه حضرت ابالفضل ع علمدار کربلا مفیدستان زندگینامهحضرتابالفضل زندگینامه حضرت ابالفضل ع علمدار کربلا حضرت ابالفضل ع زندگینامه حضرت ابالفضل زندگینامه حضرت ابالفضل ع علمدار کربلا مجله اینترنتی ستاره علمدار کربلا زندگینامه حضرت ابالفضل علمدار کربلا زندگینامه حضرت ابالفضل ع علمدار زندگینامه حضرت ابالفضل ع علمدار کربلا زندگینامه زندگینامه حضرت ابالفضل زندگینامه حضرت ابالفضل ع علمدار کربلا زندگینامه حضرت ابالفضل زندگینامه حضرت ابوالفضل روزی حضرت علی ع حر بن یزید ریاحی و شهادت در کربلا زندگینامه حضرت نظری بر علمدار عشق خلاصه ای از زندگی نامه حضرت ابالفضل العباسع خلاصه ای از زندگی نامه حضرت ابالفضل العباسع خاندان حضرت عباس ع وقتى علمدار كربلا حضرت ابوالفضل ع علمدار کربلا ساقی کوثر زندگینامه قمر بنی زندگینامهقمر ع علمدار کربلا علمدار بی دست ساقی تشنه لب ابوالفضل العباس ع زندگینامه حضرت ابالفضل حضرت ابوالفضل ع علمدار کربلا ساقی کوثر ولادت حضرت ابوالفضل ولادتحضرت ع علمدار کربلا ساقی حضرت ابالفضلع لب ابوالفضل العباس ع زندگینامه قمر بنی هاشم زندگینامه حضرت علی ع یا ابوالفضل العباس علمدار کربلا یا ابوالفضل العباس علمدار کربلا زندگینامه حضرت علی ع ع حضرت ابالفضل العباس

مطلب زندگینامه حضرت ابالفضل (ع) علمدار کربلا در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :زندگینامه حضرت ابالفضل (ع) علمدار کربلا
http://mofidestan.ir/%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d8%ad%d8%b6%d8%b1%d8%aa-%d8%a7%d8%a8%d8%a7%d9%84%d9%81%d8%b6%d9%84-%d8%b9-%d8%b9%d9%84%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%b1-%da%a9%d8%b1%d8%a8%d9%84%d8%a7/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :